Dövlət Komitəsi: 2019-2020-ci illərdə məcburi köçkünlər üçün 2814 mənzil tikiləcək
"Report" xəbər verir ki, bu barədə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində keçirilən kollegiya iclasında bildirilib.
Kollegiya iclasında məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün 2019-2020-ci illərdə həyata keçiriləcək layihələr barədə məlumat dinlənilib. Qeyd edilib ki, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun (MKSİF) sifarişi əsasında, bu il Bakının Pirallahı rayonunda 300, Şirvan şəhərində 685, Kürdəmir rayonunda 563, Ucar rayonunda 250, Göygöl rayonunda 130, Ağcabədi rayonunun “Taxta körpü” adlanan ərazisində birinci mərhələdə 645 ailə üçün zəruri sosial-texniki infrastrukturu olan qəsəbələr, Beyləqan rayonu ərazisində 146 məcburi köçkün ailəsi üçün fərdi yaşayış evlərindən, məktəb, uşaq bağçası, klub-icma mərkəzi, tibb məntəqəsi və inzibati binadan ibarət qəsəbə, həmçinin Füzuli rayonunda 95 məcburi köçkün ailəsi üçün fərdi evlər tikilib istifadəyə veriləcək.
Növbəti ildə isə belə layihələr Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində, Ağcabədi, Şəmkir, Samux, Goranboy rayonlarında icra ediləcəkdir. Eyni zamanda, “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində digər yeni yaşayış məhəllərinin salınmasının zəruriliyi də iclasda qeyd edilib.

В 2019-2020 годах в Азербайджане для вынужденных переселенцев построят 2814 квартир.
Как передает Report, об этом сообщили на заседании коллегии в Государственном комитете по делам беженцев и вынужденных переселенцев.
На заседании коллегии была заслушана информация о проектах по улучшению жилищно-бытовых условий вынужденных переселенцев, которые будут реализованы в 2019-2020 годы.
Было отмечено, что в этом году на основе заказа Фонда социального развития вынужденных переселенцев в Пираллахинском районе Баку будет построено и сдано в эксплуатацию 300 квартир для вынужденных переселенцев, в городе Ширван - 685, в Кюрдемирском районе - 563, в Уджарском районе - 250, Гёйгельском районе - 130, Агджабадинском районе - поселки с необходимой социально-технической инфраструктурой для 645 семей на первом этапе, в Бейлаганском районе - поселок с частными домами для 146 семей вынужденных переселенцев, со школой, детсадом, клубом, медпунктом и административным зданием, в Физулинском районе - частные дома для 95 семей вынужденных переселенцев.
В следующем году такие проекты будут реализованы в городах Сумгайыт и Гянджа, Агджабединском, Шамкирском, Самухском, Геранбойском районах. В то же время, на заседании была отмечена необходимость строительства новых кварталов в рамках "Государственной программы по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев".