XİN: “Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərdə 1107 təhsil müəssisəsi və 855 uşaq bağçası tamamilə məhv edilib”
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyası tərəfindən 28 May 2020-ci il tarixində qəbul etdiyi 74/275 saylı qətnaməyə uyğun olaraq 9 sentyabr tarixi Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü elan edilib.
Bununla bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsi Açıqlama yayımlayıb.
Açıqlamada deyilir:
“Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və onun Uşaqların Silahlı Münaqişələrə cəlb edilməsinə dair Əlavə Protokolun, habelə 1949-cu il Müharibə Qurbanlarının Müdafiəsi üzrə Cenevrə Konvensiyalarının tərəfdaşı olan Azərbaycan Respublikası qətiyyətlə və davamlı olaraq uşaq hüquqlarının səmərəli müdafisinin təmin edilməsinə və silahlı münaqişələrdən əziyyət çəkən uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş beynəlxalq səylərə dəstək verir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən silahlı təcavüzü Azərbaycanın təhsil infrastrukturuna ciddi ziyan vurub. Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində 1107 təhsil müəssisəsi və 855 uşaq bağçası tamamilə məhv edilib.
Etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bütün azərbaycanlılar, o cümlədən məktəblilər, tələbələr və müəllimlər Ermənistandakı doğma torpaqlarından və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən didərgin salındılar. On minlərlə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün düşmüş oğlan və qızlar, bu vəziyyətdən irəli gələn ciddi problemlərin təsiri altında təhsil hüquqlarını həyata keçirməyə davam edirlər.
Təmas xətti boyunca yaşayan bir çox məktəblilər, rəsmi atəşkəs rejiminə baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən heç bir fərq qoyulmadan atəşə məruz qalmaq təhlükəsi altında davamlı olaraq dərslərində iştirak edirlər. Belə ki, yalnız 2016-cı ilin aprelində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşə tutması nəticəsində Azərbaycanın Goranboy, Tərtər, Ağdam və Ağcabədi rayonlarında bir çox məktəb ciddi ziyan gördü, Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndində 220 məktəblinin təhsil aldığı orta məktəb də məhv edildi.
9 sentyabr tarixini Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi dünya ictimaiyyəti ilə birgə qeyd edərək, azərbaycanlı məktəblilərə qarşı törətdiyi müharibə cinayətlərinə görə Ermənistanın daşıdığı məsuliyyətini vurğulayırıq. Eyni zamanda, bu əlamətdar günün məqsədinin həyata keçirilməsi kontekstində, bütün günahkarların ədalət qarşısına çıxarılması vasitəsilə yuxarıda göstərilən cinayətlərin cəzasızlığına son qoyulmasının son dərəcə vacibliyini vurğulayırıq.
Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli dörd qətnaməsinin (822, 853, 874 və 884) tələblərini yerinə yetirməli, on minlərlə azərbaycanlının təhlükəsiz təhsil almaq hüquqlarının həyata keçirməsinə imkan yaratmalıdır. Azərbaycan bu xüsusda beynəlxalq birliyin dəstəyinə və həmrəyliyinə güvənir”.

Армяне разрушили 1107 азербайджанских учебных заведений и 855 детских садов — МИД Азербайджана
Пресс-служба министерства иностранных дел (МИД) Азербайджана выступила с сообщением по случаю Международного дня защиты образования от нападений.
Kак сообщает Ens.az со ссылкой на  Trend, согласно резолюции № 74/275, принятой Генассамблеей ООН 28 мая 2020 года, девятое сентября объявлено Международным днем защиты образования от нападений.
"Азербайджан, который является стороной Конвенции по правам детей и ее Факультативного протокола, касающегося участия детей в вооруженных конфликтах, а также Женевской конвенции о защите жертв войны от 1949 года, решительно и последовательно поддерживает международные усилия, направленные на обеспечение эффективной защиты прав детей и улучшение положения детей, пострадавших от вооруженных конфликтов.
Продолжающаяся вооруженная агрессия Армении против Азербайджана нанесла серьезный ущерб образовательной инфраструктуре Азербайджана. На оккупированных территориях Азербайджана полностью разрушены 1107 учебных заведений и 855 детских садов.
В результате политики этнической чистки все азербайджанцы, включая школьников, студентов и учителей, были изгнаны со своих родных земель в Армении и на оккупированных территориях Азербайджана. Десятки тысяч азербайджанских парней и девушек, ставших беженцами и вынужденными переселенцами, продолжают учиться под влиянием серьезных проблем, возникших в результате этой ситуации.
Многие школьники, живущие вдоль линии соприкосновения, продолжают посещать занятия под угрозой без всякого различия подвергнуться обстрелу со стороны вооруженных сил Армении, несмотря на официальный режим прекращения огня. Таким образом, только в апреле 2016 года в результате обстрела вооруженными силами Армении были серьезно повреждены многие школы в Геранбойском, Тертерском, Агдамском и Агджабединском районах Азербайджана, также была разрушена средняя школа в селе Сариджалы Агдамского района, в которой учились 220 школьников.
Отмечая со всем мировым сообществом девятое сентября как Международный день ​​защиты образования от нападений, подчеркиваем ответственность, которую несет Армения за военные преступления, совершенные против азербайджанских школьников. В то же время, в контексте реализации цели этого знаменательного дня, подчеркиваем важность прекращения безнаказанности за упомянутые преступления путем привлечения всех виновных к ответственности.
Армения должна выполнить требования четырех резолюций Совета Безопасности ООН от 1993 года (822, 853, 874 и 884) и дать возможность десяткам тысяч азербайджанцев реализовать свое право на безопасное образование. В данном контексте Азербайджан рассчитывает на поддержку и солидарность международного сообщества", - говорится в сообщении.
Отметим, что конфликт между двумя южно-кавказскими странами возник в 1988 году ввиду территориальных претензий Армении к Азербайджану. Нагорный Карабах и семь прилегающих к нему районов - 20 процентов территории Азербайджана — находятся под оккупацией вооруженных сил Армении.
В мае 1994 года стороны достигли режима прекращения огня, и до сих пор под эгидой Минской группы ОБСЕ и при сопредседательстве России, Франции и США ведутся пока еще безуспешные мирные переговоры.
Принятые Советом безопасности ООН четыре резолюции по освобождению оккупированного Нагорного Карабаха и прилегающих к нему территорий до сих пор не выполняются Арменией.