Xroniki böyrək çatışmazlığının terminal mərhələsi diaqnozu ilə I dərəcə müddətsiz əlillik təyin olunan 2127 nəfər barəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən araşdırılma aparılıb.
Ens.az xəbər verir ki,bunu APA-ya açıqlamasında Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin mətbuat katibi Gülnar Əzizova bildirib. Onun sözlərinə görə, məlum olub ki, həmin xəstələrdən 15-i hazırda hemodaliz müalicəsi alır, 171 nəfərə böyrəkköçürmə əməliyyatı icra edilib, 929 nəfər isə vəfat edib: “164 nəfərə hemodializ müalicəsi almaq üçün hemodializ mərkəzlərinə göndəriş verilib, lakin xəstələr həmin mərkəzlərə müraciət etmədikləri üçün qeydiyyatdan çıxarılıblar. 848 nəfər isə hemodializ xəstələrinin elektron reyestrində mövcud deyil. Qeyd olunan 848 nəfərdən yalnız 632 nəfərə "Vətəndaşların Elektron Sağlamlıq Kartı Sistemi" kartı vasitəsi ilə Tibbi-Sosial Ekpsert Komissiyalarına göndərişlər verilib, qalan 216 nəfər barədə məlumat mövcud deyil. Həmin şəxslərin məlumatları hemodializ xəstələrinin elektron reyestrində mövcud olmadığı üçün bilavasitə əlillik təyinatlarıı etibarsız hesab edilir”.
G.Əzizova qeyd edib ki, əgər vətəndaş böyrək transplantasiyası əməliyyatı keçiribsə və yaxud hazırda dializ müalicəsinin davam etdiyini iddia edirsə, əməliyyatla bağlı epikrizi və ya dializ müalicəsi alması ilə bağlı tibbi sənədləri yaşadığı rayon üzrə Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyasına təqdim etməlidir: “Həmin sənədlər əsasında müraciət edən şəxsin problemi araşdırılaraq, ona müvafiq əlillik dərəcəsi təyin edilə bilər”.

Министерство труда и социальной защиты населения провело расследование в отношении 2127 человек с диагнозом хронической почечной недостаточности в терминальной стадии, которым была установлена бессрочная инвалидность I степени.
Kак сообщает Ens.az со ссылкой на АПА,пресс-секретарь Государственного агентства медико-социальной экспертизы и реабилитации Гюльнар Азизова.
По ее словам, стало известно, что 15 из них в настоящее время получают лечение гемодиализом, 171 проведена операция по пересадке почек, 929 человек скончались: «164 человека получили направления в центры гемодиализа для получения лечения, но из-за того, что пациенты не обращались в эти центры, они были сняты с учета. 848 человек отсутствуют в электронном реестре гемодиализных больных. Из 848 указанных лиц только 632 даны направления в медико-социальные экспертные комиссии посредством карты «Система электронных карт здоровья граждан», информации об остальных 216 человек нет. Назначения инвалидности считаются недействительными, так как данные этих лиц отсутствуют в электронном реестре больных гемодиализом».
Г.Азизова отметила, что если гражданин перенес операцию по трансплантации почек или утверждает, что в настоящее время лечение диализа продолжается, он должен представить в Комиссию по медико-социальному эксперту по району медицинские документы, связанные с операцией, эпикриз: